2013. szeptember 29., vasárnap

Pásztorpite

Ez egy fantasztikus recept, de őszintén szólva nem tartozik az olcsó kategóriába. Ettől függetlenül néha megfőzhetjük eredeti verziójában is. Viszont amiért mégis ajánlom az az, hogy ez egy igen jól átalakítható recept, ami már ilyen változatban akár "sokadikán" is elkészíthető.

Lássuk először az eredeti receptet, vagyis annak is egyik változatát, mert ez is az "Ahány ház, annyi szokás!" típusú ételek közé tartozik.

Hozzávalók:
3 db lila hagyma
2 sárgarépa
50 g vaj
2-3 babérlevél, kakukkfű, őrölt bors, só
50 dkg darált hús
1-2 evőkanál paradicsomsűrítmény
0,5 l csirke alaplé
25 dkg zöldborsó 
2 kg burgonya
2 tojás



Elkészítés:
A hagymát és a sárgarépát kis kockákra vágjuk és a vajon kb. öt percig sütjük. Hozzáadjuk a darált húst, a paradicsompürét és az egészet jól átsütjük, sózzuk, borsozzuk. Hozzáöntjük a csirke alaplevet beledobjuk a babérlevelet és a kakukkfüvet, mártás sűrűségűre főzzük. Most jöhet bele a zöldborsó is, amivel együtt még öt percet pároljuk.
A burgonyát megfőzzük, áttörjük és pürét készítünk belőle. Ezt készítsük ízlésünk szerint natúran,  fokhagymásan vagy akár pirított hagymával. A lényeg, hogy mikor elkészült üssünk bele 2 tojást. Ettől fog összeállni és szép pirosra sülni a krumplipüré az étel tetején. Tipp: Reszeljünk bele 10-15 dkg kemény sajtot, ettől még szebb és finomabb is lesz az étel.
A húsos mártást egy hőálló tálba öntjük, majd a burgonyapürével bevonjuk a tetejét. 
190 fokra előmelegített sütőben aranybarnára sütjük.
Tálalás előtt érdemes 10-15 percet várni, hogy kicsit megdermedjen, mert úgy szebben lehet tálalni.


Nem tudom ti hogy vagytok vele, de én már a hozzávalók végig olvasásánál kiakadtam. Lila hagyma? Csirke alaplé? 50 dkg darált hús? Már csak ez kész vagyon!!
És ilyenkor kezdek el kattogni.... Mit és hogyan változtassak meg rajta, hogy beleférjen az anyagi keretembe? Alapvetően mi a fenének bele lila hagyma? Ugyanolyan finom lesz vörös hagymával is. Aztán a csirkealaplé... Pont olyan jó a víz is. Max. egy kicsit erősebben fűszerezem, esetleg szórok bele egy kis ételízesítőt. És a hús... Már megint hatalmas mennyiség kell bele.Ennek egy része bőven helyettesíthető zöldségekkel... Egy kicsivel több répa, egy marékkal több zöldborsó és máris elég bele 30-35 dkg darál húsi. Vagy egy doboz szójagranulátum a hús helyett, azzal is nagyon finom.És íme, már el is készítettem a saját verziómat.

Aztán egyszer nagyon "sokadika" volt (fizu előtt 1-2 nappal) és már nem volt egy fillérem sem. Kinyitottam a hűtőt, a fagyasztót és a konyha szekrényt is, de nem találtam mást csak ilyen - olyan apró maradék alapanyagot. Igazából semmiből nem volt annyi, hogy egy rendes mennyiségű ételt főzzek belőle a gyerekeimnek és a férjemnek.
Csak álltam ott és csikorogtak a fogaskerekek a fejemben... Mit is csináljak ebédre?

Aztán hirtelen beugrott ez a recept, és az jutott eszembe, hogy nincs ez bizony kőbe vésve. Így aztán kikapkodtam mindenféle zöldséget, amit találtam. Volt ott minden... Egy kevés zöldborsó, zöldbab, néhány karfiol rózsa, némi kelkáposzta, pici maradék lecsó. És találtam még valamikor régről (azt hiszem karácsonyi NOE adományból) megmaradt krumplipüré port. Általában nem szeretek ilyen porokból főzni, de ehhez az ételhez totálisan megfelelőnek tűnt. Volt a "fagyiban" még 2 csirke felső comb is. Így teljesen kialakult a fejemben az átalakított Pásztorpite recept. 
Kicsontoztam a combokat és apróra vágtam a húst. Egy fej hagymát megdinszteltem, rádobtam a húst, átpirítottam, majd hozzá kevertem a zöldségeket és végül az egészet nyakon öntöttem a maradék lecsóval (ez pont jól helyettesíti a paradicsom sűrítményt).Kevés víz hozzáadásával puhára pároltam a zöldségeket. Közben vízzel kikevertem a püréport. Ebben az esetben nem tettem bele se tojást, se sajtot (nem volt otthon). Ezután mindent úgy csináltam, ahogy a recept előírja. Tepsibe tettem a húsos zöldségragút, rásimítottam a pürét és betoltam a sütőbe 190 fokra, amíg meg nem pirult. Tény, hogy nem sült úgy össze, mint az eredeti és kicsit vega érzése volt az embernek evés közben, hisz a húst nagyítóval kellett keresni benne, DE nagyon finom volt és nem utolsó sorban laktató meleg ételt raktam a család elé. :) 

Higgyétek el nekem, érdemes kipróbálni így is ezt az ételt. Sőt találhattok ki ti is valami hasonlót. Főzzétek meg és ha jól sikerült küldjétek el nekem a receptet. A legjobbakat közzéteszem itt és a Facebook oldalamon is! Kreatívoskodásra fel!!! Mozogjanak az agykerekek!!! :) :)


2013. szeptember 27., péntek

Spórolási tippek - Avagy,hogy osszam be a (napi)fizetésem.

Sajnos sokan vannak, akik még napjainkban is naponta kapnak fizetést vagy alkalmi munkákból élve akkor jutnak pénzhez, amikor van egy kis fusi munka. Talán nekik van a legnehezebb dolguk, hiszen örülnek, ha nem halnak éhen. A spórolást, mint lehetőséget elképzelhetetlennek tartják, a megtakarítás pedig még legszebb álmaikban sem jöhet szóba. De azért az ő helyzetük sem reménytelen. Nagyon kemény dió az ő életük, ennek ellenére nekik is tudok néhány tanáccsal szolgálni.

Tehát kedves napi fizetésből élő:

Rád kicsit más szabályok vonatkoznak, mint amit eddig taglaltunk. Te nem nagyon tudsz tervezni, inkább csak sodródsz az árral. Arra költesz, amire éppen futja és reménykedsz, hogy holnap is lesz munka, holnap is lesz fizetés.

Amit viszont tehetsz magadért:

- Ha a napi bevásárlás után marad egy kis pénzed, azt rakd félre. Ne másnapra, hanem a következő hónapig. Az így összegyűlt forintokból akár a közüzemi számláidat is ki tudod majd fizetni vagy vehetsz magadnak valamit, amire nagy szükséged lenne régóta, de sosem jött össze rá a pénz.

- Sose úgy menj vásárolni, hogy ezt meg ezt szeretnék enni/főzni, hanem menj be és nézz körül, hogy mi akciós, esetleg mi van leértékelve (sok hypermarket árazza le akár 50%-kal is a termékeit azért, mert a szavatossági idő aznap lejár, de te még fantasztikus vacsorát vagy másnapi ebédet rittyenthetsz belőle) és ennek alapján tervezd meg az elkészítendő ételt. Így biztosan olcsón meg fogod úszni.

- Ha végkép nem találsz semmi főzni valónak valót akciósan/leértékelve akkor mindig valami olcsó dologba kezdj el gondolkodni, mint pl. tejfölös tészta vagy zöldbabfőzelék sült párizsival... stb.

- Persze neked is kell tisztító és tisztálkodószerek. Ezek azok a tételek, amikre egy kicsit te is készülhetsz. Nézz utána mi, hol, mikor lesz akciós és akkorra tervezd be annak a megvételét.

- Ne nyúlj a félre tett pénzhez!!!! Talán ezt a legnehezebb megállni, de hosszú távon megéri összeszorítani  a fogunkat. Persze van olyan helyzet (betegség, baleset), ami miatt muszáj ezt a szabályt felrúgni, de ez tényleg csak végső megoldás legyen!!!!

És végül,de nem utolsó sorban:
Keress sürgősen olyan munkát, ahol havi fizetést kapsz, de legalábbis hetit. Persze ez nem egyszerű, de ne add fel sosem a próbálkozást!

2013. szeptember 24., kedd

Rakott burgonya

Ez egy igen egyszerű és ismert recept, sőt nem is túl drága. Épp ezért ma egy kicsit fordított napot tartok. Arról fogok írni, hogy az alapreceptet miként tudjuk egy kicsit izgalmasabbá tenni.

Íme az alaprecept:

Hozzávalók:

2 kg burgonya
20 dkg lecsókolbász
5 tojás
2 dl tejföl
só, bors


Elkészítés:

A burgonyát héjában, sós vízben megfőzzük. A tojást is megfőzzük. Figyeljünk, hogy kemény tojás legyen belőle. A lágy tojást lehetetlen szeletelni. :)
Mikor minden megfőtt, megpucoljuk és felkarikázzuk a krumplit és a tojást. ( A burgonyát forrón, a tojást lehűtve könnyebb pucolni.) Lehúzzuk a kolbász héját és vékonyra szeleteljük. A tejfölt egy tálban alaposan kikeverjük egy kevés sóval és borssal (esetleg a só helyett használhatunk ételízesítőt).
Mikor készen vagyunk az előkészítéssel, előkapjuk a jénait vagy a tepsit a szekrény mélyéről, kicsit kiolajozzuk. Gyorsan begyújtjuk a sütőt, hogy mire elkészülünk jó meleg legyen.
És kezdődhet a rétegezés: 1 sor burgonya, 1 sor kolbász, 1 sor tojás... majd kezdjük elölről....1 sor burgonya, 1 sor kolbász, 1 sor tojás... és így tovább, amíg el nem fogy az alapanyagunk vagy a tepsi tetejéig nem érünk. Fontos, hogy az utolsó sor burgonya legyen és maradjon még annyi helyünk, hogy nyakon tudjuk önteni a kikevert tejföllel. A burgonya sorokat sózzuk meg, ha sótlannak bizonyul a főtt krumpli.
Mikor már a tejföl is a tetején van betoljuk a sütőbe és mehetünk tévézni... :) Nyugodtan süthetjük a legnagyobb fokozaton, hiszen nincs benne semmi nyers, tehát csak össze kell sütni az alapanyagokat. Kb. fél óra kell neki, de ez a sütőtől is függ. Addig süssük, amíg szép színt nem kap.

És most nézzük, hogy is lehet felturbózni egy kicsit, anélkül, hogy ettől anyagi csődbe mennénk.

- Kicsit több tejfölt használva, a rétegek közé is önthetünk a tejfölös keverékből. Ettől sokkal szaftosabb lesz az étel.
- Ha a tejfölbe belekeverünk 1-2 nyers tojást, akkor sokkal szebb színt kap a végén és a rétegeket is jól összetartja.
- Lecsókolbász helyett készítsük parasztkolbászból... Teljesen más íze lesz a rakott krumplinak ettől a változtatástól.
- Esetleg, ha akad otthon egy kis szalonna maradék, azt apró kockákra vágva a kolbászok közé szórhatjuk, amitől enyhén füstölt ízt kap a burgonya.
- De készíthetjük úgy is, hogy a kolbászt lecseréljük szalonnára, virslire vagy egyéb maradék felvágottra.
- Akár ki is hagyható a kolbász. Ha csak krumpliból és tojásból készítjük, akkor egy teljesen új ételt kapunk. Ilyenkor viszont fontos, hogy több tejfölt és fűszert használjunk, különben nagyon száraz és ízetlen lesz. Ugyanez igaz a tojás elhagyására is.
- Tejföl helyett besamel mártással is készíthetjük.
- Használjunk bátran fűszereket. Nem muszáj csak sóval és borssal fűszereznünk. Nagyon kellemes és különleges ízvilágot érhetünk el így. Jól illik hozzá a szerecsendió, a petrezselyem, a zeller, de akár a lestyán vagy a tárkony használatával is sikert arathatunk. Persze ilyenkor vegyük figyelembe a család ízlésvilágát is. Nem mindenki vevő a különleges ízekre egy megszokott ételben. :)
- Végezetül (számomra) a jolli joker: a SAJT... Bármilyen reszelhető vagy könnyen olvadó sajtot használhatunk hozzá. Reszeljük a rétegek közé és a tejfölbe is. A végeredmény a mennyország. Főként ha ezzel párosítjuk valamelyik fent leírtat is. Ha egyszer így megkóstolja az ember, többé nem is akarja máshogy készíteni. Imádom! :) Kár, hogy olyan drága a sajt. De kb. 20 dkg elég belőle, így azért néha megengedhetjük magunknak.

És akkor most irány a konyha!!! Próbáljátok ki ezeket a változatokat is és jöhetnek a visszajelzések. Kinek melyik jött be a leginkább?


2013. szeptember 20., péntek

Spórolási tippek III. - Avagy, hogy osszam be a (heti)fizetésem...

Az előző részben arról írtam, hogyan tudjuk beosztani a havi bérünket illetve a család havi bevételét. Persze nem mindenki kapja havonta a fizetését, van akinek hetente fizetnek, van akinek naponta és van ahol a család bevétele vegyesen érkezik (pl. anya havonta, apa hetente kap fizut).

Ma nézzük a heti fizetéssel rendelkezők lehetőségeit!

Ők egy igazán köztes helyzetben vannak. Bizonyos szempontból sokkal könnyebb, másrészről borzasztóan nehéz beosztaniuk bevételüket.

Miért is nehéz?

1. Mert akkor is ki kell fizetni a havi számlákat, ha hetente kapunk pénzt.
2. Mert hetente kell tervezni, bevásárolni.
3. Mert könnyelműbb az ember, ha tudja, hogy csak 7 napig kell kitartani az adott összegből.

És miért könnyebb?

1. Mert csak egy hétre kell beosztani a pénzt.
2. Mert csak egy hétre kell kitalálni a család étkezését.
3. Mert több akciót ki tudunk használni.

De teljesen mindegy, hogy mikor kapunk fizetést a költségvetés szempontjából. Mert költségvetést mindig egy egész hónapra kell készítenünk. Tehát itt is igaz, hogy:

1. Tervezz előre! Készíts költségvetést minden hónapban!

Minden hónapban, kapj elő egy lapot (még jobb, ha egy füzetet rendszeresítesz erre a célra) és kezd el összeírni a havi kiadásaid fontossági sorrendben. Pl.:
- Lakás hitel / Albérlet
- Rezsi
- Bérlet / Üzemanyag költség
- Áruvásárlási hitel
- Gyerek óvodai-, iskolai befizetni valója (étkezés, szakkör, csoport/osztály pénz)

Mivel heti fizetést kapsz, mindig csak a következő hónapra tudsz előtakarékoskodni, mert neked a hetek alatt félre kell tenned azokat az összegeket, amiket egyben kell kifizetned (pl. hitel, rezsi, bérlet, iskolai befizetések). Az egyéb állandó kiadásokat (tisztító,- tisztálkodószerek, gyerekek zsebpénze, gyógyszerek stb.)  meg tudod oldani heti bontásokban is, csak ne felejtsd el a heti költségvetésbe beírni. Persze ne akard megvenni az összeset egy hét alatt. Nézd meg mi mennyire sürgős és ennek megfelelően ütemezd be a beszerzésüket. Szóval megvan az az összeg, amit tutira egyben ki kell fizetni. Ezt oszd el annyi felé, ahány fizetést még kapsz a következő hónapig (jó esetben ez minimum 4 alkalom). Most már tudod, hogy mennyi pénzt kell hetente félre tenned a fix kiadásaidra és ami megmarad abból gazdálkodhatsz. 

FONTOS!!! A félre tett pénzhez soha ne nyúlj!!!! Ha csak 1-2 ezrest is lenyúlsz belőle, már fel is borult a költségvetésed. Hidd el nem fogod visszatenni a következő héten!! Sosem szokott sikerülni!!!!

És most jön a tervezés következő része.

- Próbáld meg összeírni, hogy milyen ételeket szeretnél főzni a hét során. 
- Írj egy listát arról, hogy ezekhez az ételekhez miből mennyit kell beszerezni. Igyekezz mindent felírni, ami kelleni fog.
- Menj ki a konyhába és nézd át a készleteidet. (Amiből maradt még, azt húzd ki a listáról)
- Azt is térképezd fel, hogy áll a fűszerpolcod. (Amiből kifogytál, azt írd a listához.)
- Írd a listára az erre a hétre ütemezett "egyéb állandó kiadás" címszó alatt említett termékeket, kiadásokat.
- És most ülj le és böngészd át a reklám újságokat. Minden termék mellé írd oda, hogy hol találtad legolcsóbban és ott mennyibe kerül. Vedd figyelembe a helyi piac vagy kisbolt árait. Ne vegyél meg semmit csak azért a szupermarketbe, mert úgyis ott vagy. Minden forint számít!!
- Írd át a bevásárlólistát üzletek szerint, így egyszerűbb lesz követni a bevásárlás során.
- Nincs más hátra, mint kiválasztani egy napot, amikor ráérsz bevásárolni.

2. Tartsd magad a költségvetésedhez!

    Mindig csak a listán szereplő termékeket vedd meg!!!!! Tudom nem könnyű, de csak így tudod elkerülni, hogy hozzá kelljen nyúlni a félre tett pénzhez.

3. Ne költs olyasmire, amit nem engedhetsz meg magadnak!

Erről részletesebben az előző bejegyzésemben olvashatsz:

http://mitfozzekm.blogspot.hu/2013/09/sporolasi-tippek-ii-avagy-hogy-osszam.html

Sejtésem szerint most azon gondolkodsz, hogy a fent leírtak, így nagyon szép és jó és biztosan működik is, DE neked ebben a hónapban is ki kell fizetned mindent úgy, hogy az előző hónapban nem tettél félre... Igen tudom... A váltás erre a módszerre nagyon nehéz. Valószínűleg az első 1-2 hónapban nagyon komolyan össze kell húzni a nadrág szíjat és sok mindenről le kell mondani, de hidd el nekem megéri!!! Amikor majd nem gyomorideggel kelsz és fejfájással fekszel, mert már nem kell folyamatosan azon aggódnod, hogy miből fizeted ki a számlákat, akkor te is így fogod gondolni.

Addig is: KITARTÁS!!!!!!


2013. szeptember 19., csütörtök

Húsos tészta

Gondolom sokan emlékeztek még a jó kis menzás húsos tésztára. Valaki szerette, valaki nem. Én személy szerint nagyon szerettem. Évekkel később megpróbáltam az emlékeim alapján reprodukálni az ételt. Természetesen nem sikerült, de helyette megalkottam egy másik ételt, aminek nagy előnye, hogy sokféle ízesítéssel elkészíthető, így nem válik unalmassá.
Viszont nemrég rátaláltam a neten (femina.hu-n) az eredeti receptre, ennek köszönhetően most mindkét változatát megoszthatom veletek.

Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg spagetti
40 dkg darált marhahús
2 fej vöröshagyma
2 teáskanál pirospaprika
1 paradicsom
1 babérlevél
negyed teáskanál őrölt kömény
sajt
bors


Elkészítés:

Először a tésztának tegyünk fel vizet, mert a szósz gyorsan kész van. Tehát párhuzamosan csináljuk a kettőt. A tészta főzése gondolom mindenkinek kisujjból megy (kezdő házi asszonyoknak a tészta csomagolásán megtalálható a főzési utasítás), így erről most nem ejtenék szót. Szóval a víz melegszik a tűzhelyen.... A szószhoz felaprítjuk a hagymát és egy serpenyőben kevés olajon megdinszteljük. Rádobjuk a darált húst és lepirítjuk. Mikor elfőtte a kiengedett levét sózzuk, borsozzuk és megszórjuk egy kevés őrölt köménnyel.  Jól összekeverjük a húst a fűszerekkel, majd rászórjuk a pirospaprikát is és rögtön rádobjuk az aprított paradicsomot, majd felöntjük kb. 1 dl vízzel. A babérlevél ilyenkor pottyan az ételbe. Alaposan összeforraljuk az egészet. Ha a tészta kifőtt leszűrjük és alaposan összeforgatjuk a szósszal. Ééééés ennyi....Már tálalhatunk is. Persze a tetejéről ne maradjon le a reszelt sajt. :)

Ebből az ételből ami drága az a marhahús, a sajt és szezonon kívül a paradicsom. Ebből kettő helyettesíthető mással. 
- A darált hús lehet bármilyen húsból, tehát válasszunk olcsóbbat, sőt a felét helyettesíthetjük szójagranulátummal is. Kicsit más lesz tőle az íze, de ettől még finom marad. 
- A paradicsom helyet használhatunk sűrített paradicsomot vagy ketchupot, de akár ki is lehet hagyni. Persze ez is megváltoztatja picit az ízvilágot, de hát valamit valamiért. :)  
- A sajt se kötelező a tetejére. Anélkül is fantasztikus az étel.

Akkor most lássuk az én változatomat....



Hozzávalók (4 személyre):
50 dkg spagetti
40 dkg darált hús
2 gerezd fokhagyma (vagy 1 kiskanál fokhagyma granulátum)
2 dl tejföl
2 evőkanál liszt
só, bors, ételízesítő

Elkészítés:

Kifőzzük a tésztát és félre tesszük. A szószhoz a darált húst kevés olajon lepirítjuk, megfűszerezzük. Felöntjük kb. 1dl vízzel és felforraljuk. A tejfölből és a lisztből habarást készítünk és ezzel besűrítjük a szószt. Összekeverjük a tésztával, aztán már csak a arra kell vigyázni, hogy nekünk is jusson belőle. :) :)

Ezt a változatot azért szeretem nagyon, mert kisebb változtatásokkal mindig más-más ízvilágot kaphatunk. Pl.: Fokhagymát helyettesíthetjük bármilyen fűszerrel, vagy akár mustárral és egy csepp cukorral. Tehetünk bele pirospaprikát vagy erős paprikát. Piríthatunk alá hagymát vagy szalonnát. A hús helyett használhatunk lecsó kolbászt vagy virslit. Tehetünk bele zöldségeket vagy csinálhatjuk csak zöldségesen. Készíthetjük tejföl helyett tejszínnel, ilyenkor csak a liszt felét használjuk és azt közvetlenül a húsra szórjuk, aztán jöhet a tejszín, víz pedig nem kell. Megszórhatjuk a tetejét sajttal, de nélküle is fincsi. Sőt akár tepsibe terítve össze is süthetjük.

Ebben az esetben is igaz, hogy a darált hús fele helyettesíthető szójagranulátummal. Én már azért is szoktam használni szóját a darált húsos ételekhez, mert míg fél kg darált sertéshús 5-600 Ft, addig a szójagranulátum 2-300 Ft/doboz (márkától függően). Egy doboz kb. fél kg hús mennyiségének felel meg. 

Mindegy melyik változatot készítitek el :  Jó étvágyat hozzá!


2013. szeptember 17., kedd

Spórolási tippek II. - Avagy, hogy osszam be a (havi)fizumat?

 TERVEZÉS - TERVEZÉS - TERVEZÉS

Ez mindennek az alapja. Az ember bármibe is kezd, fontos, hogy megtervezze azt. Ez ebben a témában is nagyon fontos. Épp ezért tuti biztos vagyok benne, hogy ezt sokat fogjátok tőlem hallani. Csak úgy jutunk előre, ha mindent megtervezünk, megszervezünk és tartjuk magunkat ezekhez.
Hogy is osszam be a fizumat? Erre is az a válaszom, hogy tervezéssel, odafigyeléssel és sok - sok fegyelemmel.


De nézzük ezt részletesen!

A fizetés az az összeg, ami sosem elég semmire.... Van aki többet, van aki kevesebbet keres, de ami biztos, hogy mindig kevesebb a bevételünk, mint szeretnénk. 


Ahogy kedvenc anyósom szokta volt mondani:
                    " Mindenki a saját szintjén nyomorog! "

És ebben teljesen igaza van. Csak gondolj bele abba, hogy van aki sokkal kevesebb pénzből él, mint te és mégis megél valahogy. De van aki sokkal többet keres nálad és mégis állandóan panaszkodik, hogy semmire nem elég a fizetése. Ennek fő oka, hogy minél magasabb színvonalon élünk, annál nagyobbakat álmodunk. Mondjuk, ha valaki a létminimum alatt él, az már annak is örül, ha minden nap főtt ételt tud tenni az asztalra, viszont ha átlag jövedelemmel rendelkezik, akkor szeretné évente lecserélni a mobil telefonját vagy épp nagyobb tévéről vagy gyorsabb számítógépről, esetleg menő cuccokról álmodik. És folytathatnánk tovább... Ha jól keres, akkor még jobb autóról, ha még jobban, akkor nagyobb házról, medencéről, nyaralóról, utazásról stb. Ezzel nem azt mondom, hogy a csóró nem szeretne nyaralni vagy menő cuccokba járni... DEHOGYNEM.... Egyszerűen csak az a helyzet, hogy számára más célok fontosak.   

Egy biztos, akármennyit is keresel, a pénzt beosztani igenis nagyon nehéz. De vannak trükkök, amik megkönnyítik a dolgod.

1. Tervezz előre! Készíts költségvetést minden hónapban!
     Miután megkaptad a fizetésedet és már tudod,hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatsz az adott hónapban, kapj elő egy lapot (még jobb, ha egy füzetet rendszeresítesz erre a célra) és kezd el összeírni a havi kiadásaid fontossági sorrendben. Pl.:
- Lakás hitel / Albérlet
- Rezsi
- Bérlet / Üzemanyag költség
- Áruvásárlási hitel
- Gyerek óvodai-, iskolai befizetni valója (étkezés, szakkör, csoport/osztály pénz)
- Egyéb állandó kiadások (tisztító-, tisztálkodószerek, gyerekek zsebpénze stb.)

Ezek összegét kivonod a rendelkezésedre álló pénzből és már látod is, hogy mennyi marad étkezésre. Ha ez az összeg brutálisan kevésnek tűnik, akkor próbálj meg átszervezni. Pl. ha autóval jársz (de nem munkaeszköz) és mondjuk a havi üzemanyag költséged 20-25 ezer forint, akkor ebben a hónapban vegyél inkább bérletet és hagyd a kocsit a "garázsban". Vagy nézd át, hogy milyen tisztító- és tisztálkodószereket létfontosságú megvenni és a többit ütemezd át a következő hónapra.

És most jön a tervezés következő része. Ez talán a legnehezebb és legidőigényesebb része a dolognak.
(Feltételezve, hogy van fagyasztód és be tudsz vásárolni egy egész hónapra)

- Próbáld meg összeírni, hogy milyen ételeket szeretnél főzni a hónap során. (Ebben sokat tud segíteni a család. Én tartok egy lapot a hűtőn, amire a srácaim felírhatják, hogy milyen ételeket ennének, mit főztem régen.)
- Írj egy listát arról, hogy ezekhez az ételekhez miből mennyit kell beszerezni. Igyekezz mindent felírni, ami kelleni fog és fagyasztható vagy nem romlandó. (Ne felejtsd el, hogy nem kell minden receptet dekára pontosan betartani. Ha valamelyik alapanyag nagyon drága, vegyél belőle kevesebbet vagy helyettesítsd más alapanyaggal.)
- Menj ki a konyhába és nézd át a készleteidet. (Amiből maradt még múlt hónapról, azt húzd ki a listáról)
- Azt is térképezd fel, hogy áll a fűszerpolcod. (Amiből kifogytál, azt írd a listához.)
- És most csücs a gép elé és böngészd át a reklám újságokat. Minden vásárolandó termék mellé írd oda, hogy hol találtad legolcsóbban és ott mennyibe kerül. Ha ismered a helyi piac vagy kisbolt árait, akkor azokat is vedd figyelembe, vagyis ne vegyél meg valamit csak azért a szupermarketbe, mert úgyis ott vagy és csak pár forinttal drágább, mint a piacon! Minden forint számít!! Tudod: Sok kicsi sokra megy! 
- Ha belefutsz olcsó felvágottakba, azokat is írd fel gyorsan a listára. A felvágottak nagy része fagyasztható és mindig jól jön, ha ki tudsz kapni valamit a fagyasztóból vacsira. És nem utolsó sorban jól használhatók főzelékek mellé feltétnek.
- Írd át a bevásárlólistát üzletek szerint, így egyszerűbb lesz követni a bevásárlás során.
- Persze nem fogsz minden terméket akciósan megkapni. Ezeket írd külön és törekedj arra, hogy ezeket is lehetőleg olcsón szerezd be!!!
- Nincs más hátra, mint kiválasztani egy - két napot, amikor ráérsz nyakadba venni a várost és bevásárolni. Vigyél magaddal segítséget, ha nem akarsz megszakadni! ( A nap/napok kiválasztásánál figyelj arra, hogy hol meddig tart az adott akció! És ha lehet ne az akció utolsó napját válaszd, mert akkor már esélyes, hogy elfogynak az akciós termékek!)
- A megvásárolt friss árukat minél hamarabb oszd szét, darabold fel, csomagold adagokba és tedd a fagyasztóba.

2. Tartsd magad a költségvetésedhez!
    Mindig csak a listán szereplő termékeket vedd meg!!!!! Tudom nem könnyű, de muszáj megállnod, hogy össze - vissza vásárolgass!!! Az ember általában ilyenkor fut bele egy csomó olyan akcióba, ami mesésnek tűnik, de tartsuk szem előtt a költségvetésünket! Mivel minden újságot átnyálaztál, tudod mit hol találsz meg olcsón, tehát amire szükséged van azt meg fogod a lista alapján vásárolni. Ami nincs a listán arra nincs épp szükséged, akármilyen akciós is!! Nyugtasd magad azzal, hogy lesz az akciós máskor is és lehet, hogy akkor bele fog férni a keretedbe és irány tovább!!! :)

3. Ne költs olyasmire, amit nem engedhetsz meg magadnak!
    Előfordulhatnak olyan váratlan helyzetek, amik nincsenek bekalkulálva a havi kiadásokba, mint pl. tönkre megy a tévé, a hűtő vagy a mosógép. Ilyenkor ne az legyen az első gondolatunk, hogy " Vegyünk másikat hitelre! " Inkább először gondoljuk végig higgadt fejjel:
- Tudunk-e valakitől kölcsön kérni egyet addig, amíg nem tudunk venni egy másikat?
- Nincs-e a rokonságban valakinek egy felesleges, amit esetleg néhány ezresért eladna nekünk?
- Tudjuk-e nélkülözni néhány hónapig a tönkre ment dolgot. (Pl. tévé, számítógép vagy telefon nélkül lehet élni...Anno még gyerek koromban egész jól ment... :D )

Ha valamelyik kérdésre igen a válasz, akkor meg van az ideglenes megoldás. Innentől kezdve nyertünk egy kis időt, ami alatt összespórolhatunk egy kis pénzmagot, hogy megvásároljuk az új terméket. Ilyenkor egy kicsit még szorosabbra húzzuk a nadrágszíjat és néhány hónap múlva örülhetünk az új tévének vagy mosógépnek.

Ha mindhárom kérdésre nem a válasz, akkor jöhet az áruvásárlási hitel. :( Ilyenkor is nagyon körültekintően járjunk el. Ne kapkodjunk csak azért, mert gyorsan meg kell oldani a kérdést. Kapkodásból még semmi jó nem sült ki. Nézzük végig az összes fellelhető ajánlatot és CSAK olyat válasszunk, amit biztosan ki tudunk fizetni a hosszú hónapok alatt. Ne számítsunk fizetés emelésre vagy valami hasonló égből pottyant pénzre. Mindig maradjunk az aktuális költségvetésünknél. Annyiból gazdálkodjunk, amennyit még tutira ki tudunk préselni magunkból! :)



2013. szeptember 14., szombat

Vadas hússzeletek.

Kezdjük rögtön a nagy kedvencemmel. Nem egy olcsó étel és ráadásul jó sok változata fellelhető a neten illetve a különböző szakácskönyvekben. Készíthetjük alapporból vagy a jó öreg turmixgépet előkapva, akár friss zöldségekből is vagy hamisan, ahogy én szoktam. Kínálhatunk hozzá tésztát vagy zsemlegombócot. :)

Ha porból készítjük, akkor a tasak hátulján megtalálhatjuk a receptet és a hozzávalókat. Ezért ezzel a változattal nem is nagyon foglalkoznék. Maximum annyi megjegyzésem lenne, hogy ezek a porok elég drágák, tehát tutira olcsóbban jövünk ki, ha egy kis plusz időt és munkát szánunk az étel elkészítésére. De ha mégis ragaszkodunk az alapporhoz, akkor legalább NE a népszerű és drága márkás termékeket válasszuk. Ezek semmivel sem jobbak, mint no name társaik. Persze van különbség köztük, de a végeredmény ugyanaz lesz. Kapunk egy tartósítószerben és ízfokozókban gazdag, gyorsan elkészíthető ételt.

És most nézzük, hogyan is készül a vadas a nagykönyv szerint....

Hozzávalók:

80 dkg marhahús (felsál, hátszín)
30 dkg sárga- és fehérrépa vegyesen ( a sárgarépából legyen több benne)
1 fej hagyma
2 evőkanál liszt
1 dl tejföl
2 babérlevél
só, cukor, mustár, citromlé ízlés szerint



Elkészítés:

A zöldségeket és a hagymát megtisztítjuk és nagyobb darabokra vágjuk. A húsról leszedjük a hártyákat. Mindent egy lábosba teszünk és felöntjük hideg vízzel úgy, hogy bőven ellepje. Kislángon feltesszük főni. Miután felforrt leszedjük a habját, mintha fincsi húslevest készítenénk, sózzuk, borsozzuk és beledobjuk a babérlevelet is, majd hagyjuk puhulásig takarékon főni. Tipp: ha a babérlevelet a nyílt láng felet egy picit megpirítod sokkal intenzívebb íze lesz.
Miután a hús is puhára főtt levesszük a lábost a lángról. Kiszedjük belőle a babérlevelet és ez mehet a kukába, megtette a dolgát, a továbbiakban már nincs rá szükség. A húst is kivadásszuk a léből, szeletekre vágjuk és egy időre félretesszük. Most a visszamaradt zöldséges lével foglalkozunk. Mindenki eldöntheti mennyi szószt szeretne a húshoz és ennek megfelelően hagyhatja meg a levet vagy adhat még hozzá egy kevés vizet vagy szedhet ki belőle. És itt jön a képbe a turmixgép. Ne tessék megijedni, ha nincs ilyenünk a botmixer is ugyanolyan jó ehhez a művelethez vagy akár egy sűrű szűrő és egy villa is megteszi. A lényeg a pépesítés. Mindent ami visszamaradt a főzőlében jól le kell turmixolni, pépesíteni. Mintha baby ételt készítenénk belőle. De tessék vigyázni... Forró ám nagyon minden, nehogy leforrázzátok magatokat :)
Amikor készen vagyunk a pépesítéssel tegyük vissza a lábost a tűzre, továbbra is takarék lángra. Forraljuk fel a pépet, ízesítsük cukorral, mustárral citromlével és ha kell sózzuk is meg, majd habarjuk be. Habarás: a tejfölt elkeverjük a liszttel, majd kevés forró péppel átmelegítjük ezt a keveréket és így öntjük az ételbe. Tipp: Érdemes ezt a műveletet habverővel csinálni, így biztosan elkerüljük a csomósodást. Ha mégis becsomósodna akkor sem kell pánikolni. Egyszerűen szűrjük át és máris kész a sima vadas szószunk. :) Amikor idáig eljutottunk már fel is lélegezhetünk, túl vagyunk a nehezén. Már csak a felszeletelt húst kell visszatenni a szószba és jól összeforralni. Ellenőrizzük az ízeket, ha kell ízesítsünk utána, ha viszont minden klappol akkor hagyjuk rotyogni 2-3 percig, majd zárjuk le a tűzhelyt és készen is vagyunk.
Már csak azt kell kitalálni, hogy mivel szeretnénk tálalni. A tészta az egyszerűbb megoldás, de akinek még van ideje és türelme, akkor nekiugorhat egy nagy adag zsemle gombóc gyártásának. :D

És most nézzük hogyan is spórolhatunk ezen az ételen:

A hús mennyisége, minősége:

  1. Tudom-tudom... az eredeti recept marhahúst említ és az piszkosul drága. Ez így van,de senki nem tart pisztolyt a fejünkhöz, hogy marhából készítsük az ételt. Ugyanolyan finom lesz sertésből vagy csirkéből, sőt zúzából vagy veséből is elkészíthető. Ez több szempontból is csökkenti a kiadásainkat. Egyrészt ezek a húsok sokkal olcsóbbak, másrészt kevesebb ideig kell főzni, így energiatakarékosabb. 
  2. Az eredeti recept 80 dkg húst ír 4 személyre, de bőven elég fejenként 10 dkg-ot számítani. Így 4 személyre már csak az előírt mennyiség felét használjuk fel, ami komolyan csökkenti az étel árát. Persze, ha ilyen kevés húst használunk, akkor kicsit csalnunk kell. Nem szeleteljük, hanem apró kockákra vagy vékony csíkokra vágjuk a húst, ami így rögtön nagyobb mennyiségnek látszik.
Ezzel a két apró változtatással máris felére csökkentettük az étel árát. :D

Ha még így is drágának találjuk az ételt vagy csak nagyon időigényesnek, akkor készítsünk hamis vadast!

Hamis vadas:

Ennek az ételnek az ízvilága nagyon hasonlít az eredeti vadasra, de kicsit egyszerűbben és gyorsabban készül, valamint néhány alapanyag ki van hagyva belőle. Ezért nem lesz teljesen olyan, mint az eredeti, de van olyan finom.

Hozzávalók:

40 dkg sertéshús (tarja, lapocka vagy comb)
2 dl tejföl
3-4 kanál liszt
1 dl olaj
só, bors, cukor, ételízesítő, mustár, citromlé (ízlés szerint)
Elkészítés:

A húst megmossuk, felcsíkozzuk és kevés olajon megpirítjuk. Addig kell sütögetni, amíg meg nem puhul. Amikor már a fakanállal ketté tudjuk vágni a húscsíkot és már az összes kieresztett levét is elfőtte, megfűszerezzük. Először sózzuk, borsozzuk, majd kevés cukorral megszórjuk és kicsit átkevergetjük, hogy az összes csíkot bevonja a fűszer. (Most már kis lángon dolgozunk, nehogy megégessük!) Ezt követően megszórjuk egy kevés ételízesítővel, de vigyázzunk nehogy túl sokat rakjunk rá, nehogy ehetetlenül sós legyen a végeredmény!!! Tessék inkább egyszerre kevesebbet szórni és kóstolni! Hozzátenni lehet, de kivenni már nem! Ezzel is jól összeforgatjuk a húsit. És most készítsünk a kezünk ügyébe egy bögre vizet és a tejfölt, mert innen felgyorsulnak az események. Elsőként szórjuk a húsra a lisztet, keverjük jól össze a hússal, de vigyázzunk nehogy leégjen. Néhány pillanat alatt felveszi a liszt a serpenyőben lévő zsiradékot és fűszert. Gyorsan öntsük nyakon a vízzel, kicsit keverjük át, de ne várjuk meg, hogy felmelegedjen újra, hanem küldjük utána rögtön a tejfölt, így az nem fog kicsapódni. Tipp: Ilyenkor is jó szolgálatot tesz egy habverő. Azzal könnyebb csomómentesre keverni a szószt. Állandó kevergetés mellett forraljuk fel az ételt. Ha nagyon besűrűsödne és kezdene tapétaragasztóra emlékeztetni az állaga, akkor adjunk hozzá még egy kevés vizet. Max. több szószunk lesz, de az nem is baj, úgyis csalunk és kevés hús, sok szósz, sok köret összeállítással akarjuk jól lakatni a családot. Szóval mikor a szószunk már kellemes sűrűségű és elegendő mennyiségű, akkor tovább ízesíthetjük. Először is megkóstoljuk és ha kell még teszünk bele fűszert, majd jöhet a mustár. 1-2 teáskanál bőven elegendő, de ha túl sok lett a szószunk vagy kicsit mustárosabban szeretjük, akkor nyugodtan tegyünk még bele. Majd ha ezzel is összerottyantottuk az ételt, akkor jöhet bele egy kupak citromlé. Újabb kóstolás, újabb utána ízesítés, ha szükséges és már készen is vagyunk. Persze menet közben a másik lángra már rég feldobtuk a vizet a tésztának és forrás után a tésztát is beledobtuk, ami természetesen pont meg is főtt, amíg mi a hamis vadassal bíbelődtünk. Így aztán már csak leszűrjük a tésztát és tálalunk. Hipp-hopp pillanatok alatt ebéd van az asztalon. :D

Jó étvágyat mindenkinek!

Remélem a családnak is ízleni fog és észre sem veszik, hogy van egy kis csalás ebben a mai ebédben!

2013. szeptember 13., péntek

A spórolási tippek I. - Hogy is kezdjek hozzá?

Hogy is kezd az ember spórolni? Hát mikor rájön, hogy már nem bírja anyagilag jól megszokott életszínvonalát, akkor elkezd azon gondolkodni, miről is tudna lemondani. :(


Nálunk is valahogy így kezdődött....



Mikor már nagyon nem jöttünk ki anyagilag leültünk a férjemmel átbeszélni a költségvetésünket...

Először a szórakozásról mondtunk le. Már nem is emlékszem mikor voltam utoljára színházban, moziban vagy koncerten.
Aztán szépen lassan jöttek a további lemondások. Már rég nem ülünk be egy kávéra vagy egy sörre sehova, csak ritkán veszünk magunknak ruhát és ha már nagyon muszáj venni valami ilyesmit, akkor csak és kizárólag turkálóban vásárolunk. Persze a gyerekeknek gyakrabban veszünk ruhaneműt, de ha tehetjük nekik is turiban vagy piacon. A ruházati boltokat messze elkerüljük.
Néhány évvel ezelőtt eljutottunk odáig, hogy már csak az ételek alapanyagaiból tudunk spórolni. :(

És itt jöttek a komoly változások....

Megtanultam "reklám újságokból vásárolni". Minden hónap elején végignyálazom az összes hiper-, szupermarket akcióját. Összehasonlítom az árakat és mindent ott veszek meg, ahol a legolcsóbb. Természetesen az sem árt, ha tisztában vagy a helyi kisbolt és piac áraival, hisz az ilyen helyeken gyakran még olcsóbban vásárolhatsz, mint a bevásárló központokban. Ez persze rengeteg tervezéssel, mászkálással és cipekedéssel jár, de higgyétek el nekem, hosszútávon megéri.

Már rég nem számít, hogy egy-egy termék milyen márkájú, csak az ár a fontos. Érdemes a termékek kilós vagy darab árát is figyelni, mert sokszor olcsóbb nagyobb kiszerelésbe venni valamit és azt szépen szétosztani, porciózni.

Általában egyszerre vásárolok be egy hónapra, lehetőleg úgy, hogy kenyéren kívül ne kelljen mást már venni. Ennek fő oka, hogy így nem csábulok el. Ismeritek, mikor bemész a boltba csak egy tejért meg egy kis felvágottért és végül 5-10 ezer forintot hagysz ott, mert persze pont akkor akciós ez-az és persze pont olyan termékek, amiket imád a férjetek vagy a gyereketek. És legyünk őszinténk, magunktól még meg-meg tudjuk vonni a finom falatokat,de a szeretteinktől szinte soha. Így aztán megvesszük az akciós sajtot a férjecskénknek és az "egyet fizet kettőt vihet" joghurtot a gyerekeknek. És hipp-hopp máris megrövidítettük a kosztpénzt néhány ezressel. Na én pont ezt próbálom meg elkerülni a havi nagybevásárlással. Nem könnyű dolog. Sok időt, energiát kell rászánni, de több ezer forintot lehet ezzel a módszerrel megtakarítani és nekünk ez a fő célunk! :)



2013. szeptember 12., csütörtök

Miről is fog szólni?

Ebben a blogban főként receptekkel fogtok találkozni. Olyan ismert és kevésbé ismert ételekkel, amik egy kis "igazítással" olcsóbban megfőzhetők, mint az eredeti recept. Trükköket, tippeket próbálok adni a spórolásra. Persze ha kitalálok vagy belefutok valami más témában spórolási ötletbe, azt is meg fogom osztani veletek. És igen, lehet küldeni nekem ötleteket, amiket ki fogok próbálni és ha beválik, akkor közzé teszem itt a blogon.

Gondolom nem én vagyok az egyedüli, aki fizetés előtti utolsó héten gyakran áll a hűtő előtt és azt próbálja kitalálni, hogy a megmaradt alapanyagokból mit is lehetne főzni úgy, hogy lehetőleg ne kelljen venni hozzá semmit vagy csak igazán apró dolgot, mint például egy doboz tejföl. Erre is próbálok majd ötleteket adni. :)

Úgy fogom felépíteni az oldalt, hogy a rendes receptet is megtaláljátok rajta és az átalakított változatot is. Így aztán mindenki eldöntheti, melyik fér bele a saját költségvetésébe. :)

Miért is kezdek bele a blogolásba.

Nem vagyok szakács, sőt még főzni se tanultam soha senkitől. Árva gyerekként nem volt példa előttem és nem tanított meg anyukám a konyhai trükkökre. Amit tudok azt az évek alatt tanultam, főként saját tapasztalatokból, kísérletezésekből.
Soha nem voltam gazdag, soha nem engedhettem meg magamnak, hogy drága ételeket főzzek. Sokszor néztem/nézek gasztro műsorokat, de csak álmodozhatok róla, hogy abban a formában egyszer megfőzhetem azokat a fantasztikus ételeket.
Így aztán az élet megtanított arra, hogyan főzzek finomat olcsón. Mit mivel helyettesíthetek, mit hagyhatok ki egy-egy receptből úgy, hogy az még finom maradjon.

Négy gyerekem van, ennek köszönhetően sok anyukát ismertem meg az évek során. Sok óvoda-, osztálytárs szüleivel beszélgettem, sok panaszt hallgattam meg. És az a tapasztalatom, hogy az anyák többségének komoly gondot jelent a napi főzés. Néha csak ötletszegények, gyakrabban viszont a "Mit főzzek a semmiből? " kérdés merül fel.

Ez inspirált arra, hogy megosszam tapasztalataimat. Remélem sokaknak tudok majd segíteni ötleteimmel.

Természetesen én sem vagyok mindent tudó. Épp ezért várom az ötleteket, praktikákat. Segítsük egymást!