2013. szeptember 17., kedd

Spórolási tippek II. - Avagy, hogy osszam be a (havi)fizumat?

 TERVEZÉS - TERVEZÉS - TERVEZÉS

Ez mindennek az alapja. Az ember bármibe is kezd, fontos, hogy megtervezze azt. Ez ebben a témában is nagyon fontos. Épp ezért tuti biztos vagyok benne, hogy ezt sokat fogjátok tőlem hallani. Csak úgy jutunk előre, ha mindent megtervezünk, megszervezünk és tartjuk magunkat ezekhez.
Hogy is osszam be a fizumat? Erre is az a válaszom, hogy tervezéssel, odafigyeléssel és sok - sok fegyelemmel.


De nézzük ezt részletesen!

A fizetés az az összeg, ami sosem elég semmire.... Van aki többet, van aki kevesebbet keres, de ami biztos, hogy mindig kevesebb a bevételünk, mint szeretnénk. 


Ahogy kedvenc anyósom szokta volt mondani:
                    " Mindenki a saját szintjén nyomorog! "

És ebben teljesen igaza van. Csak gondolj bele abba, hogy van aki sokkal kevesebb pénzből él, mint te és mégis megél valahogy. De van aki sokkal többet keres nálad és mégis állandóan panaszkodik, hogy semmire nem elég a fizetése. Ennek fő oka, hogy minél magasabb színvonalon élünk, annál nagyobbakat álmodunk. Mondjuk, ha valaki a létminimum alatt él, az már annak is örül, ha minden nap főtt ételt tud tenni az asztalra, viszont ha átlag jövedelemmel rendelkezik, akkor szeretné évente lecserélni a mobil telefonját vagy épp nagyobb tévéről vagy gyorsabb számítógépről, esetleg menő cuccokról álmodik. És folytathatnánk tovább... Ha jól keres, akkor még jobb autóról, ha még jobban, akkor nagyobb házról, medencéről, nyaralóról, utazásról stb. Ezzel nem azt mondom, hogy a csóró nem szeretne nyaralni vagy menő cuccokba járni... DEHOGYNEM.... Egyszerűen csak az a helyzet, hogy számára más célok fontosak.   

Egy biztos, akármennyit is keresel, a pénzt beosztani igenis nagyon nehéz. De vannak trükkök, amik megkönnyítik a dolgod.

1. Tervezz előre! Készíts költségvetést minden hónapban!
     Miután megkaptad a fizetésedet és már tudod,hogy mennyi pénzzel gazdálkodhatsz az adott hónapban, kapj elő egy lapot (még jobb, ha egy füzetet rendszeresítesz erre a célra) és kezd el összeírni a havi kiadásaid fontossági sorrendben. Pl.:
- Lakás hitel / Albérlet
- Rezsi
- Bérlet / Üzemanyag költség
- Áruvásárlási hitel
- Gyerek óvodai-, iskolai befizetni valója (étkezés, szakkör, csoport/osztály pénz)
- Egyéb állandó kiadások (tisztító-, tisztálkodószerek, gyerekek zsebpénze stb.)

Ezek összegét kivonod a rendelkezésedre álló pénzből és már látod is, hogy mennyi marad étkezésre. Ha ez az összeg brutálisan kevésnek tűnik, akkor próbálj meg átszervezni. Pl. ha autóval jársz (de nem munkaeszköz) és mondjuk a havi üzemanyag költséged 20-25 ezer forint, akkor ebben a hónapban vegyél inkább bérletet és hagyd a kocsit a "garázsban". Vagy nézd át, hogy milyen tisztító- és tisztálkodószereket létfontosságú megvenni és a többit ütemezd át a következő hónapra.

És most jön a tervezés következő része. Ez talán a legnehezebb és legidőigényesebb része a dolognak.
(Feltételezve, hogy van fagyasztód és be tudsz vásárolni egy egész hónapra)

- Próbáld meg összeírni, hogy milyen ételeket szeretnél főzni a hónap során. (Ebben sokat tud segíteni a család. Én tartok egy lapot a hűtőn, amire a srácaim felírhatják, hogy milyen ételeket ennének, mit főztem régen.)
- Írj egy listát arról, hogy ezekhez az ételekhez miből mennyit kell beszerezni. Igyekezz mindent felírni, ami kelleni fog és fagyasztható vagy nem romlandó. (Ne felejtsd el, hogy nem kell minden receptet dekára pontosan betartani. Ha valamelyik alapanyag nagyon drága, vegyél belőle kevesebbet vagy helyettesítsd más alapanyaggal.)
- Menj ki a konyhába és nézd át a készleteidet. (Amiből maradt még múlt hónapról, azt húzd ki a listáról)
- Azt is térképezd fel, hogy áll a fűszerpolcod. (Amiből kifogytál, azt írd a listához.)
- És most csücs a gép elé és böngészd át a reklám újságokat. Minden vásárolandó termék mellé írd oda, hogy hol találtad legolcsóbban és ott mennyibe kerül. Ha ismered a helyi piac vagy kisbolt árait, akkor azokat is vedd figyelembe, vagyis ne vegyél meg valamit csak azért a szupermarketbe, mert úgyis ott vagy és csak pár forinttal drágább, mint a piacon! Minden forint számít!! Tudod: Sok kicsi sokra megy! 
- Ha belefutsz olcsó felvágottakba, azokat is írd fel gyorsan a listára. A felvágottak nagy része fagyasztható és mindig jól jön, ha ki tudsz kapni valamit a fagyasztóból vacsira. És nem utolsó sorban jól használhatók főzelékek mellé feltétnek.
- Írd át a bevásárlólistát üzletek szerint, így egyszerűbb lesz követni a bevásárlás során.
- Persze nem fogsz minden terméket akciósan megkapni. Ezeket írd külön és törekedj arra, hogy ezeket is lehetőleg olcsón szerezd be!!!
- Nincs más hátra, mint kiválasztani egy - két napot, amikor ráérsz nyakadba venni a várost és bevásárolni. Vigyél magaddal segítséget, ha nem akarsz megszakadni! ( A nap/napok kiválasztásánál figyelj arra, hogy hol meddig tart az adott akció! És ha lehet ne az akció utolsó napját válaszd, mert akkor már esélyes, hogy elfogynak az akciós termékek!)
- A megvásárolt friss árukat minél hamarabb oszd szét, darabold fel, csomagold adagokba és tedd a fagyasztóba.

2. Tartsd magad a költségvetésedhez!
    Mindig csak a listán szereplő termékeket vedd meg!!!!! Tudom nem könnyű, de muszáj megállnod, hogy össze - vissza vásárolgass!!! Az ember általában ilyenkor fut bele egy csomó olyan akcióba, ami mesésnek tűnik, de tartsuk szem előtt a költségvetésünket! Mivel minden újságot átnyálaztál, tudod mit hol találsz meg olcsón, tehát amire szükséged van azt meg fogod a lista alapján vásárolni. Ami nincs a listán arra nincs épp szükséged, akármilyen akciós is!! Nyugtasd magad azzal, hogy lesz az akciós máskor is és lehet, hogy akkor bele fog férni a keretedbe és irány tovább!!! :)

3. Ne költs olyasmire, amit nem engedhetsz meg magadnak!
    Előfordulhatnak olyan váratlan helyzetek, amik nincsenek bekalkulálva a havi kiadásokba, mint pl. tönkre megy a tévé, a hűtő vagy a mosógép. Ilyenkor ne az legyen az első gondolatunk, hogy " Vegyünk másikat hitelre! " Inkább először gondoljuk végig higgadt fejjel:
- Tudunk-e valakitől kölcsön kérni egyet addig, amíg nem tudunk venni egy másikat?
- Nincs-e a rokonságban valakinek egy felesleges, amit esetleg néhány ezresért eladna nekünk?
- Tudjuk-e nélkülözni néhány hónapig a tönkre ment dolgot. (Pl. tévé, számítógép vagy telefon nélkül lehet élni...Anno még gyerek koromban egész jól ment... :D )

Ha valamelyik kérdésre igen a válasz, akkor meg van az ideglenes megoldás. Innentől kezdve nyertünk egy kis időt, ami alatt összespórolhatunk egy kis pénzmagot, hogy megvásároljuk az új terméket. Ilyenkor egy kicsit még szorosabbra húzzuk a nadrágszíjat és néhány hónap múlva örülhetünk az új tévének vagy mosógépnek.

Ha mindhárom kérdésre nem a válasz, akkor jöhet az áruvásárlási hitel. :( Ilyenkor is nagyon körültekintően járjunk el. Ne kapkodjunk csak azért, mert gyorsan meg kell oldani a kérdést. Kapkodásból még semmi jó nem sült ki. Nézzük végig az összes fellelhető ajánlatot és CSAK olyat válasszunk, amit biztosan ki tudunk fizetni a hosszú hónapok alatt. Ne számítsunk fizetés emelésre vagy valami hasonló égből pottyant pénzre. Mindig maradjunk az aktuális költségvetésünknél. Annyiból gazdálkodjunk, amennyit még tutira ki tudunk préselni magunkból! :)



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése