2013. szeptember 14., szombat

Vadas hússzeletek.

Kezdjük rögtön a nagy kedvencemmel. Nem egy olcsó étel és ráadásul jó sok változata fellelhető a neten illetve a különböző szakácskönyvekben. Készíthetjük alapporból vagy a jó öreg turmixgépet előkapva, akár friss zöldségekből is vagy hamisan, ahogy én szoktam. Kínálhatunk hozzá tésztát vagy zsemlegombócot. :)

Ha porból készítjük, akkor a tasak hátulján megtalálhatjuk a receptet és a hozzávalókat. Ezért ezzel a változattal nem is nagyon foglalkoznék. Maximum annyi megjegyzésem lenne, hogy ezek a porok elég drágák, tehát tutira olcsóbban jövünk ki, ha egy kis plusz időt és munkát szánunk az étel elkészítésére. De ha mégis ragaszkodunk az alapporhoz, akkor legalább NE a népszerű és drága márkás termékeket válasszuk. Ezek semmivel sem jobbak, mint no name társaik. Persze van különbség köztük, de a végeredmény ugyanaz lesz. Kapunk egy tartósítószerben és ízfokozókban gazdag, gyorsan elkészíthető ételt.

És most nézzük, hogyan is készül a vadas a nagykönyv szerint....

Hozzávalók:

80 dkg marhahús (felsál, hátszín)
30 dkg sárga- és fehérrépa vegyesen ( a sárgarépából legyen több benne)
1 fej hagyma
2 evőkanál liszt
1 dl tejföl
2 babérlevél
só, cukor, mustár, citromlé ízlés szerint



Elkészítés:

A zöldségeket és a hagymát megtisztítjuk és nagyobb darabokra vágjuk. A húsról leszedjük a hártyákat. Mindent egy lábosba teszünk és felöntjük hideg vízzel úgy, hogy bőven ellepje. Kislángon feltesszük főni. Miután felforrt leszedjük a habját, mintha fincsi húslevest készítenénk, sózzuk, borsozzuk és beledobjuk a babérlevelet is, majd hagyjuk puhulásig takarékon főni. Tipp: ha a babérlevelet a nyílt láng felet egy picit megpirítod sokkal intenzívebb íze lesz.
Miután a hús is puhára főtt levesszük a lábost a lángról. Kiszedjük belőle a babérlevelet és ez mehet a kukába, megtette a dolgát, a továbbiakban már nincs rá szükség. A húst is kivadásszuk a léből, szeletekre vágjuk és egy időre félretesszük. Most a visszamaradt zöldséges lével foglalkozunk. Mindenki eldöntheti mennyi szószt szeretne a húshoz és ennek megfelelően hagyhatja meg a levet vagy adhat még hozzá egy kevés vizet vagy szedhet ki belőle. És itt jön a képbe a turmixgép. Ne tessék megijedni, ha nincs ilyenünk a botmixer is ugyanolyan jó ehhez a művelethez vagy akár egy sűrű szűrő és egy villa is megteszi. A lényeg a pépesítés. Mindent ami visszamaradt a főzőlében jól le kell turmixolni, pépesíteni. Mintha baby ételt készítenénk belőle. De tessék vigyázni... Forró ám nagyon minden, nehogy leforrázzátok magatokat :)
Amikor készen vagyunk a pépesítéssel tegyük vissza a lábost a tűzre, továbbra is takarék lángra. Forraljuk fel a pépet, ízesítsük cukorral, mustárral citromlével és ha kell sózzuk is meg, majd habarjuk be. Habarás: a tejfölt elkeverjük a liszttel, majd kevés forró péppel átmelegítjük ezt a keveréket és így öntjük az ételbe. Tipp: Érdemes ezt a műveletet habverővel csinálni, így biztosan elkerüljük a csomósodást. Ha mégis becsomósodna akkor sem kell pánikolni. Egyszerűen szűrjük át és máris kész a sima vadas szószunk. :) Amikor idáig eljutottunk már fel is lélegezhetünk, túl vagyunk a nehezén. Már csak a felszeletelt húst kell visszatenni a szószba és jól összeforralni. Ellenőrizzük az ízeket, ha kell ízesítsünk utána, ha viszont minden klappol akkor hagyjuk rotyogni 2-3 percig, majd zárjuk le a tűzhelyt és készen is vagyunk.
Már csak azt kell kitalálni, hogy mivel szeretnénk tálalni. A tészta az egyszerűbb megoldás, de akinek még van ideje és türelme, akkor nekiugorhat egy nagy adag zsemle gombóc gyártásának. :D

És most nézzük hogyan is spórolhatunk ezen az ételen:

A hús mennyisége, minősége:

  1. Tudom-tudom... az eredeti recept marhahúst említ és az piszkosul drága. Ez így van,de senki nem tart pisztolyt a fejünkhöz, hogy marhából készítsük az ételt. Ugyanolyan finom lesz sertésből vagy csirkéből, sőt zúzából vagy veséből is elkészíthető. Ez több szempontból is csökkenti a kiadásainkat. Egyrészt ezek a húsok sokkal olcsóbbak, másrészt kevesebb ideig kell főzni, így energiatakarékosabb. 
  2. Az eredeti recept 80 dkg húst ír 4 személyre, de bőven elég fejenként 10 dkg-ot számítani. Így 4 személyre már csak az előírt mennyiség felét használjuk fel, ami komolyan csökkenti az étel árát. Persze, ha ilyen kevés húst használunk, akkor kicsit csalnunk kell. Nem szeleteljük, hanem apró kockákra vagy vékony csíkokra vágjuk a húst, ami így rögtön nagyobb mennyiségnek látszik.
Ezzel a két apró változtatással máris felére csökkentettük az étel árát. :D

Ha még így is drágának találjuk az ételt vagy csak nagyon időigényesnek, akkor készítsünk hamis vadast!

Hamis vadas:

Ennek az ételnek az ízvilága nagyon hasonlít az eredeti vadasra, de kicsit egyszerűbben és gyorsabban készül, valamint néhány alapanyag ki van hagyva belőle. Ezért nem lesz teljesen olyan, mint az eredeti, de van olyan finom.

Hozzávalók:

40 dkg sertéshús (tarja, lapocka vagy comb)
2 dl tejföl
3-4 kanál liszt
1 dl olaj
só, bors, cukor, ételízesítő, mustár, citromlé (ízlés szerint)
Elkészítés:

A húst megmossuk, felcsíkozzuk és kevés olajon megpirítjuk. Addig kell sütögetni, amíg meg nem puhul. Amikor már a fakanállal ketté tudjuk vágni a húscsíkot és már az összes kieresztett levét is elfőtte, megfűszerezzük. Először sózzuk, borsozzuk, majd kevés cukorral megszórjuk és kicsit átkevergetjük, hogy az összes csíkot bevonja a fűszer. (Most már kis lángon dolgozunk, nehogy megégessük!) Ezt követően megszórjuk egy kevés ételízesítővel, de vigyázzunk nehogy túl sokat rakjunk rá, nehogy ehetetlenül sós legyen a végeredmény!!! Tessék inkább egyszerre kevesebbet szórni és kóstolni! Hozzátenni lehet, de kivenni már nem! Ezzel is jól összeforgatjuk a húsit. És most készítsünk a kezünk ügyébe egy bögre vizet és a tejfölt, mert innen felgyorsulnak az események. Elsőként szórjuk a húsra a lisztet, keverjük jól össze a hússal, de vigyázzunk nehogy leégjen. Néhány pillanat alatt felveszi a liszt a serpenyőben lévő zsiradékot és fűszert. Gyorsan öntsük nyakon a vízzel, kicsit keverjük át, de ne várjuk meg, hogy felmelegedjen újra, hanem küldjük utána rögtön a tejfölt, így az nem fog kicsapódni. Tipp: Ilyenkor is jó szolgálatot tesz egy habverő. Azzal könnyebb csomómentesre keverni a szószt. Állandó kevergetés mellett forraljuk fel az ételt. Ha nagyon besűrűsödne és kezdene tapétaragasztóra emlékeztetni az állaga, akkor adjunk hozzá még egy kevés vizet. Max. több szószunk lesz, de az nem is baj, úgyis csalunk és kevés hús, sok szósz, sok köret összeállítással akarjuk jól lakatni a családot. Szóval mikor a szószunk már kellemes sűrűségű és elegendő mennyiségű, akkor tovább ízesíthetjük. Először is megkóstoljuk és ha kell még teszünk bele fűszert, majd jöhet a mustár. 1-2 teáskanál bőven elegendő, de ha túl sok lett a szószunk vagy kicsit mustárosabban szeretjük, akkor nyugodtan tegyünk még bele. Majd ha ezzel is összerottyantottuk az ételt, akkor jöhet bele egy kupak citromlé. Újabb kóstolás, újabb utána ízesítés, ha szükséges és már készen is vagyunk. Persze menet közben a másik lángra már rég feldobtuk a vizet a tésztának és forrás után a tésztát is beledobtuk, ami természetesen pont meg is főtt, amíg mi a hamis vadassal bíbelődtünk. Így aztán már csak leszűrjük a tésztát és tálalunk. Hipp-hopp pillanatok alatt ebéd van az asztalon. :D

Jó étvágyat mindenkinek!

Remélem a családnak is ízleni fog és észre sem veszik, hogy van egy kis csalás ebben a mai ebédben!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése